Jak vybrat správnou tapetu

 

Pojem správná tapeta je poněkud zavádějící. Pro někoho je správná tapeta s opakujícím se vzorem, pro jiného zase jedině fototapeta. Do každého interiéru se hodí jiná tapeta a každý má také trochu jiný vkus. Obecně ale lze definovat několik pravidel, která se vyplatí při výběru tapety ctít. Jde především o výběr materiálu tapety vzhledem k místnosti, do které chcete tapetu umístit, a potom také o barvy, především v závislosti na charakteru osvětlení a samozřejmě na ostatním zařízení daného prostoru.  

 

Krok 1: Nejprve vyberte pro tapetu místo

 

Je důležité, zda jde o obývací pokoj nebo ložnici? Jistě, charakter tapety, její vzor i barvy je třeba přizpůsobit účelu dané místnosti. Obecně platí, že v ložnici by neměly být příliš výrazné barvy, aby nerušily při odpočinku, naopak v obývacím pokoji záleží pouze na vašem vkusu, do jakých barev budete tapetu ladit. S opakujícím se vzorem by mohla ladit s polštáři na pohovce, rozhodnete-li se pro fototapetu, máte zcela volnou ruku.

 

Krok 2: Zvolte typ tapety a motiv

 

Někoho fascinuje pohled do vesmíru, na Manhattan nebo na zasněžené pohoří, vy můžete mít klidně tapetu s Eiffelovkou, tygří rodinkou nebo zcela abstraktním motivem. Co se týká barev, většinou do menších komornějších prostorů volíme tapety se světlými odstíny, aby prosvětlily temnější kouty a dodaly vzdušnost stísněnému prostoru. Naopak do větších světlejších místností si můžete dovolit klidně tmavší tapetu, která dodá interiéru luxusní nádech. Velmi moderní jsou v současné době tapety se skandinávskými motivy, nejčastěji jsou v pastelových barvách a zdobí je geometrické vzory. Tyto tapety se skvěle hodí do každé rustikální místnosti. Máte-li rádi přírodní materiály, můžete použít tapety s imitací dřeva nebo kamene.