Jaký je rozdíl mezi pojištěním nemovitosti a domácnosti?

Pokud vlastníte byt nebo rodinný dům, mělo by vás zajímat, jak svůj majetek řádně ochránit! Před čím? Hrozeb je celá řada. Vaši nemovitost může poškodit vichr, kroupy, silný mráz, přepětí v síti, záplava a třeba i neopatrný soused. Nabízí se 2 základní varianty v podobě pojištění nemovitosti a pojištění domácnosti. Stačí jen jedna, nebo se vyplatí mít obě?
 

Charakteristika pojištění nemovitosti

 

Pojištění nemovitosti je tu od toho, aby pokrylo škody na nemovitosti jako takové. Vztahuje se na byt i rodinný dům, pojistit lze také rekreační objekt. Kromě budovy se vztahuje také na vybavení zahrady – například na septik, garáž, bazén, plot apod. - a na přilehlé stavební součásti.

  

Charakteristika pojištění domácnosti

Na rozdíl od pojištění nemovitosti se pojištění domácnosti vztahuje na věci movité. Do pojistného krytí spadá vybavení domácnosti (např. koberce, spotřebiče, nábytek a další), dále také domácí zvířata a dokonce i peníze a cennosti. Tento typ pojistky ale nelze sjednat pro rekreační objekty. Je možné jen pro domácnosti, které jsou obývány minimálně 270 dní v roce. Velké oblibě se těší pojištění Bezpečný domov od ERGO pojišťovny. Nabízí kombinaci širokého rozsahu krytí a dobré ceny.
 

Jde to i dohromady!

pojištění domácnostiV ideálním případě byste měli mít sjednány oba typy pojištění. Můžete si je sjednat každé zvlášť, nebo v podobě majetkového pojištění. U něj ale platí stejná podmínka jako u pojištění domácnosti – je možné ho sjednat jen pro objekt, který je obýván minimálně 270 dní v roce.

 


Jak se zachovat při pojistné události?

Ze všeho nejdůležitější je, abyste pojišťovně podali důkaz o škodě. Je žádoucí si vše vyfotografovat. Do pojišťovny zavolejte co nejdříve a domluvte si návštěvu likvidátora. Je-li to možné, nechte poškozené věci ve stavu, v jakém jsou. V žádném případě se nesnažte s věcmi manipulovat a ještě více je poškodit.